Wystrzały fajerwerków – niebezpieczne dla zwierząt

Wystrzały fajerwerków – niebezpieczne dla zwierząt

Sylwestrowa noc to dla ludzi wspaniałe przeżycie. Zabawa, szaleństwo do białego rana. O północy wybuchy szampana, życzenia i fajerwerki. Niestety te ostatnie to zupełny zbytek. Pochłonięci sylwestrowym szaleństwem, poniesieni chwilą często zapominamy jak wiele krzywdy mogą wyrządzić wybuchy fajerwerków. To z pozoru nieszkodliwe zajęcie ma swój udział w krzywdzie zwierząt, dla których sylwestrowe wystrzały to ogromny stres, a często śmierć z powodu przerażenia.

Słysząc czy widząc fajerwerki zwierzęta wpadają w panikę, przez co mogą zachowywać się nieprzewidywalnie. Klub Gaja informuje – Zwierzęta mają bardziej wyostrzone zmysły, zwłaszcza zmysł słuchu oraz zupełnie inną percepcję, przez co wystrzały powodują u nich stres. Podczas wybuchów sztucznych ogni i petard, którym towarzyszy huk i rozbłyski, wpadają w panikę, tracą orientację i zachowują się nieprzewidywalnie. Może to prowadzić nawet do agresji i autoagresji. Sylwestrowe zabawy mogą bardzo negatywnie wpływać zwierzęta, zarówno domowe, jak i dzikie. Organizując zabawę sylwestrową zastanówmy się czy nasza satysfakcja z wystrzelonej w powietrze petardy nie będzie krzywdziła innych stworzeń. Drzewa i krzewy naszych osiedli, parki oraz skwery są domem dla tysięcy ptaków i małych ssaków. Zwierzęta te nie rozumieją, że nadchodzi Nowy Rok. Odczuwają natomiast ogromny stres związany z hukiem wystrzałów i błyskiem petard. Również zwierzęta domowe bardzo często reagują nerwowo, ze strachem chowając się przed wystrzałami.

- To jest okres wielkiej radości i zabawy, który niekoniecznie jest równoznacznie miły dla zwierząt. Sam widziałem psa, który po nocy sylwestrowej nie mógł dojść do siebie przez 24 godziny. Jeżeli możemy zadbajmy o zdrowie i Zycie swoich pupili, a także dzikich zwierząt w naszym pobliżu i bawmy się mniej wystrzałowo – mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja. W tym trudnym dla zwierząt czasie warto odpowiednio się przygotować i zapewnić pupilom poczucie bezpieczeństwa. Wyprowadzajmy nasze psy na smyczy i wyjdźmy z nimi na dłuższy spacer dużo wcześniej, przed północą, zanim rozpocznie się fajerwerkowe szaleństwo. Jeśli nasz kot jest wychodzący, zamknijmy go w mieszkaniu aby nie wpadł pod samochód w strachu przed nagłym wystrzałem. W miarę możliwości nie zostawiajmy zwierząt samych w domu.